-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

-- Reklam Alanı 1 --

Yorulmaz; “Ofis boşaltmadığından lisanslı depoculuk dolu”

Edirne Ziraat Odası (EZO) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, Türkiye'nin kendine yeter bir ülke iken saman bile ithal ettiğine dikkat çekerek, “Bu Türkiye'nin ayıbıdır. Bunu kim yaptıysa utansın” dedi.

09:24:14 | 2018-05-30
-- Adversting 5 --

EZO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, çiftçinin sıkıntılarını düzenlediği basın toplantısında dile getirdi. Lisanslı depoculuk anlamında büyük sıkıntı olduğunu kaydeden Yorulmaz, yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi. İthalat için de 'Artık yeter. Samanı bile ithal ediyoruz' diyen Yorulmaz, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Orak mevsimi yaklaştı ama Edirne'de en büyük sorun lisanslı depoculuk sorunu. Edirne lisanslı depoculuk 40 bin ton mal alıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) geçen yıl aldığı 38 bin ton mal depolarda. Ofis boşaltmadığından lisanslı depoculuk dolu. 23 Mart 2018'de Edirne Ticaret Borsası'nda Borsa, Ziraat Odası ve TMO Şube Müdürlüğü tarafından toplantı yapılmıştı. Ankara'dan Lisanslı Depoculuk Şube Müdürü Gökhan Gürbüz bir sunum yaptı. Lisanslı Depoculuğun faydaları anlatıldı. Toplantıda Edirne'deki lisanslı depoculuğun ne zaman boşaltılacağını sordum. Hemen boşaltacaklarını söylediler ama ne yazık ki 40 bin tonluk depolarda 2 bin tonluk boşluk var. Depolar dolu ve çiftçi mal dökemeyecek. Bu büyük sıkıntı. 10-15 gün sonra orak başlayacak. Verim açısından da çok büyük sıkıntılarımız var.

Ortalamada yüzde 40-50 gibi geçen yıla göre verim kaybımız var. Hem buğdaylar hastalık yaptı. Mart'tan sonra kuraklık arttı, yağış düşmedi. Bir de bu eklenirse vay halimize. Gökhan Gürbüz'ün verdiği söz yerine getirilmedi. Depoların boşaltılarak çiftçinin hizmetine sunulmasını talep ediyoruz. Verilen sözler yerine getirilmesini istiyoruz.

Lisanslı depoculuk açılmadığında ofis Kirişhane'deki depoların boş olduğunu beyan ediyor, orada alım yapacak. Orası dolduğunda Tayakadın'da kiraladığı çelik silolarda alım yapacak. Bazı köyler için tamam ama diğer köyler için trafik açısından sıkıntı var. Stopaj vergisi kesilecek, hamaliye kesilecek çiftçinin tonda 80-90 Kuruş gibi bir kaybı olacak. Ya bu kaybın giderilmesini talep diyoruz ya da bu depoların bir an önce boşaltılarak çiftçinin hizmetine sunulmasını talep ediyoruz. Burada ne borsanın ne de odamızın suçu var. Acilen depolar boşaltılarak, alıma arz edilmeli.

Çeltik ekimi tamamlanmak üzere. Bu yıl bölgemizde ekimler biraz arttı. Su veremeyen barajların su vermesi ve nehirlerin debisinin iyi olması neticesinde herkes çeltiğini ekiyor. Tahminin yüzde 10'luk bir artış olacak. Ancak mazot gübre fiyatlar tavan yaptı. Bu insanların artık ithalatla baskı altına alınmaması ve yerli üretime destek verilmeli. Ayçiçeği ve çeltik açığımız var ama artık yeter ithalle bir yere varamazsın.

Taşıma suyla değirmen dönmez. Bunu artık kafalarına soksunlar. Desteklemelerin arttırılmasını, bu insanların sürdürülebilir tarım yapmasını istiyoruz. Bu insanları küstürürsen geriye döndüremezsin. Dünyada tek bir unsur kaldı, petrol bitti, gıda ve su kimde varsa ayakta kalacak. Türkiye kendine yeter bir ülkeydi ama samanı bile ithal ediyoruz. Bu Türkiye'nin ayıbıdır. Bunu kim yaptıysa utansın. Biz üretmek için çaba sarf ediyoruz, yine üreteceğiz ama artık değer versinler.”  (Edirne Hudut Gazetesi)

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  GÜNDEM

Tümü