-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

-- Reklam Alanı 1 --

Şimşek: “Seçimle geldik, seçimle gelen seçimle gider ama seçimle gelen seçimle gitmedi, yasa ile gitti”

Hamzadere Sulama Birliği eski Başkanı Seçkin Şimşek, yaptığı açıklamada; 6172 Sayılı Sulama Birlikleri Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle, birliklerin görevlerini devlete devrettiğini kaydetti.

11:39:37 | 2018-06-05
-- Adversting 5 --

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen törenle, DSİ Personeli Bölge Müdür Yardımcısı Enver Ongun’a görevini devreden Şimşek, çiftçiler için hayırlı olmasını dileyerek, şunları söyledi: “Yasa değişikliğine gidildikten sonra Türkiye’deki 378 tane sulama birliğinin meclis üyeleri fes edildi. 14 bin 500 tane meclis üyesi, yönetimler yetkisiz bırakıldı en son da başkanların yerine Devlet Su İşleri’nden kamu görevlisi atandı. Daha önceden sulama birliklerindeki suyu çiftçi yönetiyordu, çiftçi kendi seçimini yapıyordu. Çiftçi seçmeni vardı. Şuan bu durum tamamen kalktı ve çiftçinin yönettiği bir birlik yok oldu. Artık, sulama birlikleri devlet tarafından işletiliyor. Türkiye’de 378 tane sulama birliği başkanı görevden alındı ve yerine kamu görevlileri getirildi.”

“Çiftçi açısından iyi olmadı”

Hamzadere Sulama Birliği Türkiye’ye örnek gösteriliyordu. Hamzadere Sulama Birliği yönetimi artık yok. Bu alınan kararı doğru buluyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Seçkin Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamzadere Sulama Birliği, Türkiye birincisi konumunda. Bizlere bu konuda teşekkür edilerek, plaket verildi. Gelen arkadaşımız Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından atandı ve görevine başladı. Bu durum çiftçi açısından iyi olmadı. Daha önceden çiftçiler bizi istedikleri gibi geç saatlerde arayabiliyordu. Çünkü bizi onlar seçiyordu. İlerleyen süreçte ne olur bilemem.”

“Biz çok mücadele verdik”

Şimşek, “Peki, çiftçiden gelen herhangi bir tepki söz konusu mudur?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Kanunun değişmemesi için, daha iyi şekillenmesi için biz çok mücadele verdik. İnsanlar ne yapabilir ki? Cumhurbaşkanımız böyle istemiş, Bakanımız böyle uygun görmüş. Bu yasanın içerisinde daha bir sürü madde değişti. Türkiye’de 28 tane havza yatağının özelleştirilmesinin önü açıldı. Ergene Havzası, Meriç Nehri, Fırat, Dicle bunların da önü açıldı. Vasfını yitirmiş orman arazilerinin satışları gündeme geldi. Biz bir şey demiyoruz, takdir Allah’ın. Hamzadere Sulama Birliği’ni sıfırdan aldık, halkımızın desteğiyle, çiftçimizin desteğiyle, üreticimizin desteğiyle 0 TL’den alıp; 30 milyon TL’ye varan bütçesiyle bir sulama birliği kurduk. Türkiye’de bir kuruş borcu olmayan tek sulama birliği ve Türkiye birincisi seçilmiş tek sulama birliğidir. Türkiye’de en az personel ile iş yapan bir sulama birliği, gururlu bir sulama birliği, kamu görevlisinin atanması ile beraber yeni bir arkadaşımız geldi, hayırlı olsun diyoruz. Enver Ongun’u tanıyorum, düzgün insandır, iyi bir idarecidir, inşallah iyi olur. Zaten Hamzadere Sulama Birliği’nde bir sistem var, hiçbir personel görevden alınmadı. Personelimizi ben eğittim, başkanlık bir yana ağabeylik yaptım, gecemi gündüzümü onlarla geçirdim, gözüm arkada kalmaz.”

“Kasayı dolu bıraktık”

Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: “6 yıl görev yaptım, seçimle geldim. Görev süremin 5’inci yılı doldu ve 6’ncı yıla girdim. 2013 yılının Nisan ayında göreve gelmiştim, 1 yıl önce girdiğim seçimlere de rakipsiz girdim. İnsanlar dedi ki, başkan bu işi yapıyor. 3 yıl daha görev sürem vardı. Seçimle geldik, seçimle gelen seçimle gider ama seçimle gelen seçimle gitmedi, yasa ile gitti. Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçimlerimiz yaptırıldı, daha 3 yıl görev süremiz vardı. Önemli olan çiftçi şimdiki süreçten sonra mağdur olmasın, olacağını da zannetmiyorum. Güzel bir ağabeyimiz geldi, Enver Bey tecrübelidir. Bir taraftan da sevinçliyim, gelen kişi iyi, bazı birliklere görevlendirilen acemi insanlar olabilir. Hamzadere’nin şu an sular satılsa 30 milyon-35 milyon TL bütçesi var, kasayı dolu bıraktık. Daha yukarılara taşıyabilirdik ama kısmet bugüne kadarmış, verilen karara ve çıkan kanuna saygımız büyük, hayırlı uğurlu olsun.” (Gündem Saros)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  GÜNDEM

Tümü