-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

-- Reklam Alanı 1 --

LALAPAŞALI ÖĞRENCİLER “YAŞAMA YOL VER”Dİ

Lalapaşa Atatürk İlkokulu öğrencilerine 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında başlatılan 'Yaşama yol ver!' kampanyası kapsamında eğitim verildi.

10:25:37 | 2018-05-28
-- Adversting 5 --

Lalapaşa Atatürk İlkokulu öğrencilerine verilen 112 eğitimi sırasında İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Kamil Sani Öngören ve 112 Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Duygu Akbaşak da sınıfta öğrencilerle birlikte eğitimi izlerken İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan çocuklara 112 hakkında sorular sordu.

Eğitimin sonunda sınıftaki öğrencilere hediyeler veren Dr. Ali Cengiz Kalkan öğrencilere derslerinde başarılar dilerken Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan konuya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durumlarda aranması gereken önemli bir hattır ve gereksiz meşgul edilmesi durumunda gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hastalara geç kalınabilmektedir. Aynı şekilde, trafikte geçiş önceliği bulunan ambulanslara diğer sürücüler tarafından yol verilmemesi halinde hastaya ulaşmakta süre uzamaktadır. Bu durumda maalesef ambulansta bulunan hastanın tıbbi durumu mevcut halinden daha kötüye gidebilmekte, yapılması olası tıbbi girişimler gecikmekte ve vakalarda geri dönüşü olmayan zararlar görülebilmektedir.

Bakanlığımızca 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla 'Yaşama yol ver!' sloganı ile yürütülen medya kampanyası yürütülmektedir.

Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik 2015 yılı itibariyle başlatılan Minik 112 uygulaması, bugüne kadar ilk ve ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencilere sınıf ayırt etmeksizin uygulanmıştır. 2018 yılı itibari ise sadece ilkokul 3. Sınıf düzeyinde devam edilmesine karar verilmiş ve böylece ilkokula devam eden her bireyin bu eğitimi alması sağlanacaktır.

Söz konusu kampanya kapsa-mında, 2018 yılı içerisinde şuana kadar, merkez ve ilçelerde toplam 97 ilkokulda 4 bin 150 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu eğitimler ile 112 Acil Servis çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın arttırılması, gerekli hassasiyetin oluşması sağlanması amaçlanmıştır.”

 

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  GÜNDEM

Tümü