-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

-- Reklam Alanı 1 --

Keşan TSO’nun da desteklediği “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi”

Keşan TSO’nun da desteklediği “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” tanıtımı, Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında gerçekleştirildi

16:22:55 | 2018-05-11
-- Adversting 5 --

Keşan TSO’nun da desteklediği “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” tanıtımı, Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında gerçekleştirildi

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokullarında uygulanacak “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Trakya Kariyer Portalı” tanıtımı 07 Mayıs Pazartesi akşamı Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında gerçekleştirildi.

Edirne Özel Trakya Hastanesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya, Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sevtap Engin davetli olarak katıldı.

Toplantıda; Üniversitelerin toplum ve iş camiası ile olan işbirliğinin önemine dikkat çekilirken, sanayi kuruluşları ve iş adamları ile birlikte çalışan öğrencilerin mesleki hayata daha iyi hazırlanacaklarına vurgu yapıldı.

Toplantıda konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, 3+1 eğitim modeli ile ilgili önemli çalışmalar yapıldığını dile getirirken, iş yerlerine gönderilen öğrencilerin eğitim aldığı sırada onları takip edecek sorumlu kişilerin önemine değindi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, Trakya Üniversitesi'nin kente çok ciddi katkılar sağladığını belirterek, üniversitenin gün geçtikçe kendini yenilediğini ve daha da büyüdüğünü vurguladı.

T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, üniversite olarak yüksekokullarda 3+1 diye adlandırılan yeni bir sisteme geçtiklerini anlattı.

Dört yarıyıl okuması gereken öğrencilerin bir yarıyılının sanayide geçeceğini anlatan Rektör Tabakoğlu; "Bu tamamen kazan, kazan sistemi. Öğrenci kazanacak, mezun olduğunda nerede çalışacağını görecek. Sanayici kazanacak, sigortası ödenmiş, ücretin büyük bir kısmı devlet tarafından ödenen iş gücü sağlayacak, isterse bu öğrenciyi iş yerine dahil edecek. Üniversite ve öğrenci kazanacak. Üniversite ve sanayi işbirliği anlamında çok önemli atılım" ifadelerini kullandı.

Toplantının devamında, T.Ü. MEYOK Koordinatörü Öğretim Üyesi Hayati Arda, 3+1 iş yeri uygulama eğitiminin süreçlerini anlatarak katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Toplantının ardından konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Sevtap Engin, daha önce 3+1 uygulamalı eğitim sistemi ile ilgili Keşan’da da geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini dile getirerek şunları kaydetti;

“İşyeri Uygulama Eğitimi; meslek yüksekokullarında, 3 dönemi okuldaki dersler, 1 dönemi de işletmelerde uygulama eğitimini kapsayan yeni bir eğitim sürecidir. Bu bir staj değildir. İş yeri uygulaması adı altında eğitim programlarının son dönemine konulmuş uygulamalı bir derstir. Burada amaç; öğrencilerimizin eğitimleri boyunca kazandıkları teorik ve pratik bilgileri, <İşyeri Uygulaması Dersi> adı altında bütünleştirerek, mezuniyet sonrası daha kolay iş bulabilmeleri için gerekli olan iş tecrübesinin ve uygulama becerilerinin geliştirmesini sağlamaktır.”

Engin konuşmasının devamında, sistemin hem öğrencilere hem de işverenlere karşılıklı fayda sağlayacağını belirterek şöyle devam etti; “İhtiyaç duyulan nitelikli elemanların bizzat günün koşullarını yaşayarak eğitilmesini sağlayacak bu sistem ile işletmelerimiz, çalışanların işe adaptasyon için geçen zaman kaybı ve maddi yüklerinden kurtulacaklar. Öğrencilerimiz ise, teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirme fırsatı yakalayacak, sorumluluk duygularını arttıracak, günün koşullarını ve günün teknolojisini görerek iş bulma imkânları kolaylaşacak, gelecek ile ilgili hedefleri şekillenecek ve iş hayatının tüm şartlarını daha erken öğreneceklerdir.”

Sevtap Engin açıklamasının sonunda, 3+1 eğitim modeline sonuna kadar destek veren bir kurum olarak Üniversite - Ticaret işbirliğini önemsediklerini dile getirdi ve sistemin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

-- Adversting 6 --


ETİKET :  GÜNDEM

Tümü