-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

-- Reklam Alanı 1 --

H.E.M SERGİLERİ BU YIL GÖRSEL BİR ŞÖLEN İÇERİSİNDE SERGİLENDİ

Ramazan ayının olması sebebi ile Semazen gösterilerinin katkı sağladığı programda Makyaj Kursu öğrencilerinin ‘Kadına Şiddet’ konulu makyaj defilesi büyük beğeni topladı.

09:54:30 | 2018-05-25
-- Adversting 5 --

Ramazan ayının olması sebebi ile Semazen gösterilerinin katkı sağladığı programda Makyaj Kursu öğrencilerinin ‘Kadına Şiddet’ konulu makyaj defilesi büyük beğeni topladı.

İpsala Milli Eğitim Müdürlüğü Bünyesinde İpsala Halk Eğitimi Merkezi (ASO) Akşam ve Sanat Okulu Müdürlüğünün düzenlediği sergi açılışları ve belge töreni 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü İpsala Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.

 2017-2018 eğitim öğretim yılı süresince İpsala Halk Eğitimi Merkezi (ASO) müdürlüğü olarak 65 adet meslek edindirme 77 adet sosyal ve kültürel kurs, 18 adet okuma yazman kursu olmak üzere toplam 160 kurs açıldı. Kurslara bin 777’si kadın bin 629’u erkek olmak üzere toplam 3 bin 406 kursiyer başvuru yaptı.

Kursa katılan kursiyerlerden bin 21’i kadın, bin 122’si erkek toplamda 2 bin 143 kursiyer belge almaya hak kazandı.

İpsala Merkez kurslarının  yanı sıra Aliçopelivan köyü, Paşaköy , Turpçular ve İbriktepe ile İpsala Yeni Hayat Özel Eğitim El Sanatları Kurslarının 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı sürecinde hazırlamış oldukları el sanatları sergilendi.

Makine Nakışı, Deri ve Ahşap Boyama, Takı tasarımı, saç tasarımı ve makyaj yapımı teknikleri, Sepet örme, bez bebek yapma, mis sabunu, 3 boyutlu rölyef ve kadın giysileri kurslarının öğretmenleri ve kursiyerlerinin bir yıllık çalışmalarından ortaya çıkan eserler Cumhuriyet Meydanında beğeniye sunuldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan program İpsala Halk Eğitimi Merkezinin Halk Oyunları gösterileri ile devam etti.

Daha sonra açılış konuşmalarına geçildi. İlk olarak El Sanatları Nakış Öğretmeni Burcu Bahadır bir konuşma gerçekleştirdi. Bahadır konuşmasında şunları kaydetti:

         “gelişmiş toplumlar aynı zamanda sanatını zirveye çıkarmış toplumlardır”

“ sanatın penceresi hayta bakış ufku çok geniştir. Bu ufukta insanı sevme ve hayatı kucaklama vardır. Eğitim öğretimin belki de en önemli yanı insanları hayata barışık hale getirmesidir. Bu yönü ile düşündüğümüz zaman örgün eğitimin yanında yaygın eğitiminde önemli işlevi olduğunu görürüz. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız ki gelişmiş toplumlar aynı zamanda sanatını zirveye çıkarmış toplumlardır” dedi.

Daha sonra İpsala Halk Eğitimi Merkezi (ASO) Müdürü Mümin Kurtuldu bir konuşma yaptı.

Kurtuldu,  konuşmasında İpsala Halk Eğitimi Merkezi olarak yıl boyunca açmış oldukları kurslar ve kursiyerlerin verileri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmanın yanı sıra Açık Öğretim Lisesi Sınavlarının iş ve işlemlerini ilk defa bu yıl İpsala Halk Eğitimi Merkezi olarak yaptıklarını kaydederek konuyla ilgili şunların altını çizdi.

         “ilk defa Açık Öğretim Kurumlarının 3. Dönem sınavı gerçekleştirilmiş oldu”

“2 017-2018 eğitim öğretim yılında ilçemizde ilk defa Açık Öğretim Kurumlarının 3. Dönem sınavı gerçekleştirilmiş oldu. Özellikle batı Trakya’da gerçekleştirilen kardeşlerimizin açık öğretim ile ilgili iş ve işlemleri kumumuzca yapılmaya başlandı. Sınavlar için ilçemize yurt dışından yaklaşık 60 öğrenci gelmektedir. Açık öğretim lisesinde 168 öğrenci açık öğretim ortaokulunda ise 37 öğrencimiz bulunmaktadır. Buradan Halk Eğitimi Faaliyetlerinde verdiği önem ve destekten dolayı belediye başkanımız Sayın Mehmet Kerman’a İlçe Milli eğitim Müdürümüz Sayın Salih Mehmet Engin’e teşekkürlerimi sunarım. Devletin bu değerli kurumları insanlara, insanlığa hizmet etmek için vardır. İnsanlığa hizmet etmek ise bir ideal bir hedef işidir. Hedefi olmayan hiçbir gemiye rüzgar yardım edemez” diye konuştu.

Son olarak törende konuşan İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin;

“Kurslarımıza katılan kursiyerlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim”

“Eğitimde öğrenme yaşı ve zamanını ortadan kaldırarak, nice yetenekli insanların keşfedilmesiyle, ülkemizin ilerlemesi yönünde, etkili faaliyetler yürüten kurum Halk Eğitimi Merkezleri’dir. Bu doğrultuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Halk Eğitimi Merkezimiz’ de her türlü ihtiyaç ve beklentiyi karşılayacak kurslar açmaktayız. Halk Eğitimi Merkezimizin yaptığı çalışmalardan dolayı; Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüze, müdür yardımcılarımıza, öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim. Kurslarımıza katılan kursiyerlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından belge törenine geçildi.

Protokol üyelerinin kursiyerlere belgelerini sunması sonrasında İpsala Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı-Yıl Sonu Sergi açılış kurdelesi İpsala Kaymakam Vekili Keşan Kaymakamı Nuri Özdel ve eşi hanım efendi, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ve Eşi Hanımefendi ile İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hayati Arda tarafından kesildi.

Sergi katılımcılar tarafından büyük beğeni toplarken takı tasarımından 3 boyutlu rölyef çalışmalarına kadar birçok çalışmada Atatürk temasının kullanılması Atatürk sevginin sanata yansıması şeklinde yorumlara sebep oldu.

Program, iftardan sonra da devam etti. Semazen gösterilerinin yanı sıra İpsala Atatürk İlk Okulu Halk Oyunları gösterileri, juda gösterileri ve Palyaçolar geceye eşlik ederken gecenin en ilgi çeken bölümü Saç Tasarımı ve Makyaj Yapımı Kursiyerlerinin hazırlamış olduğu ‘kadına yönelik şiddet’ defilesi oldu.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı-Yıl Sonu Sergi açılışı defile ile son buldu. 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  ipsala haber

Tümü