Bu İçeriği Paylaş
12 Nisan 2017 Çarşamba

(SU HAYATTIR)

Yazar: 
AKAY, YAZIYOR... 

Yazar Hakkında: 


 Bu söylem Devlet Su İşlerinin kuruluş sloganıdır.1954 yılında kurulan D Sİ amaç olarak barajlar yapmak su kaynaklarını kullanabilir ve de sulanabilir tarım arazileri yaratmaktır. Bu sebepten ötürü bölgemizde faaliyet gösteren Altınyazı (karasaz) sulama kooperatifi kurulmuş ve sulanabilir tarım arttırılarak ülke ekonomimize katma değer sağlanması planlanmıştır. Bu oluşumda öncülük DSİ’dir. Fakat Karasaz kooperatifinin faaliyeti yanlış yönetim ve denetim eksikliğinden dolayı batma noktasına geldiği ve bölgemiz arazilerinin ciddi sulama sorunları yaşamaya başlamasından ötürü biz çiftçiler sorunların aşılması için yeni oluşumlara adım atmak zorunda kaldık.2016 yılının Aralık ayının ilk günlerinde o dönemin kaymakamı Sayın Eyyup Özdemir tarafından önderlik etmek üzere İpsala çeltik üreticileri birliği yöneticileri ve üyelerinden ulaşan on beş kişilik bir gurup ile İpsala kaymakamlığında yapılan toplantıda geçmiş yıllarda başlayan su sorununun 2017 çeltik ekiminin ciddi şekilde sulama açısından büyük bir sorun oluşturacağı görüş ortaya çıkmıştır. Bu sebeple toplantıya katılan çeltik üreticileri ile birlikte harekete geçerek Edirne Ak parti il başkanı Sayın İlyas Akmeşe bilgilerinin doğrultusunda 11.DSİ bölge müdürlüğü makamında İpsala’da mevcut durumlardan dolayı yeni bir sulama birliğine ihtiyaç duyulduğu ve bu sebeple biz çeltik üreticileri olarak DSİ ile birlikte bu sulama birliğinin derhal kurulup faaliyete başlanması gerektiği, yoksa karasaz kooperatifinin taahhütlerini yerine getiremeyeceği ve bizlerin geçmiş yıllarda başlayan sorunların çığı gibi büyümesinden dolayı çeltik ekilişlerinin de bitme noktasına gelineceği hem biz üreticilerin batma tehlikesine gireceği hem de ülkemizin katma değer açısından ciddi zararlar göreceği bu sebeple ivedilikle bu işin hemen çözüme ulaştırılması konusunda görüş birliğine varılmıştır. Ancak DSİ 11. bölge müdürünün bizlere gerekçe olarak sulama birliği kurulmasına zaman yetersizliğinden dolayı kuruluş süresinin uzaya bileceğinden dolayısı ile mevcut kooperatifin Devre dışı bırakılması sonrasında bölgede sulama sistemlerinin aktif hale gelmesi için ‘ gelin siz bu sulama birliğini kurmaktan vaz geçin, bu bölgenin sulamasını Hamzadere sulama birliğine verelim ve sizlerde sıkıntı çekmeyin bizlerde bu sıkıntıyı giderelim bu sebeple hukuki prosedürlerin 15 Ocak 2017 tarihine kadar tamamlanarak Hamzadere sulama birliği tarafından Sultan köy barajına Meriç nehrinden su pompalanacağını belirtmişlerdir’’ Netice itibari ile bu konuşulanların sonucu olarak 2017 yılının Nisan ve Mayıs ayına kadar Sultan köy barajının doluluk oranının yakalayacağı ve ekilişlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı ifade edilmiştir. 

Oysa 2017 Nisan ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde barajlara halen su basılmadığı bilinmekte olup Hamzadere sulama birliği tarafından biz bakanlar kurulu kararlarını uygularız denilerek 92.5 TL su parası istenerek çeltikçilerin talebi olan pompajlı sulamadaki %50 indirime tamamen ticari kaygı düşüncesi ile yanaşmamaktadır. Hem barajların doldurulması hem sulama fiyatının aşırı yüksek olmasının üreticilerin endişeye ve maliyet artışlarına sevk etmektedir. Burada asıl olan, yukarıda belirttiğimiz süreç içerisinde DSİ 'nin barajlara su basılamamasından dolayı üreticileri ağız birliği ile şu düşünceye sevk etmiştir. DEVLET SU İŞLERİ 11.Bölge müdürlüğü GÖREVİNİ İHMAL ETMİŞTİR……

DSİ 'nin ana kuruluş amacına uygun davranmadığı görülmüştür. Karasaz sulama kooperatifinden devredilen tahmini 77 bin dekarlık bir arazide önümüzdeki aylarda sulanamama durumu oluşması durumunda Doğabilecek zarar ve ziyanlardan hukuki haklarımız saklı kalma kaydı ile mahkeme kanalı ile tespit yaptıracağıma GÖREVİNİ İHMAL edenlerden sulama taahhütlünü yerine getirmeyen kurumlara hukuki süreç başlatacağıma kamuoyuna saygı ile arz ederim.

 

 

                                                                                     İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİSİ
                                                                                     MEHMET EMİN AKAY 

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi