Bu İçeriği Paylaş
27 Mart 2017 Pazartesi

KİNOA İLE TANIŞTINIZ MI?

Yazar: 
Cemile LİMAN 

Yazar Hakkında: 


 2013’te BM tarafından yılın yiyeceği seçilen ve Astronot yiyeceği olarak bilinen Kinoa’nın Anne sütünde bulunan 4 tane amino asit içerdiği ve birçok faydasının olduğu en önemlisi içeriğinde “Glüten” maddesinin olamaması ile dikkat çekiyor.

Şimdi sizlere neden Kinoa’dan bahsettiğimi açıklayayım. Dünya’da birçok ülkenin tanıdığı ve keşif etiği Kino bitkisini bizim ülkemiz daha yeni tanımaya başladı. Birçoğumuz bilmiyor bile. Ben dâhil. Ta ki geçen Cuma gününe kadar bilmiyordum diyelim. Daha doğrusu duymuş ve haberlerini yapmıştım fakat daha önce lezzetini deme ve ekim aşamasını görme şansım olmamıştı.

Geçen Cuma günü İpsala’da bulunan Yılmazlar AGR şirketinin daveti üzerine Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği’nin (TUKİYED) organize ettiği, tarla gününe katıldım. Burada TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop'a ait tarlada 2017 yılı ilk Kinoa ekimi gerçekleştirildi.

Açıkçası oraya katılan çiftçi nüfusunun 4/3 kinoyu tanıyor ve ekmeyi düşünüyor. Çok ilgiliydiler. Birkaçı ile yaptığım röportajlarda bu bitkiden köfte bile yaptıklarını söylediler. Kimisi kısır şeklinde yapmış, kimisi tavuk ile yemek şeklinde yapabileceğimi önerdi. Hepsine şuan sizin şaşırdığınızı tahmin ettiğim gibi bende şaşırdım. Başta bit ki dedim evet Kinoa bir bitki ve meyvesi tahıla benziyor. Kendine has bir tadı yok siz içerisine hangi malzemeyi katarsanız o lezzeti alıyor. Faydası mı ? Anlatmakla bitirilemez. Çiftçilerimize yeni bir kazanç kapısı olma yolunda ilerleyen Kinoa, ‘çölyak ‘hastalarının kurtarıcısı olacak. Bilindiği gibi Çölyak hastaları glütensiz ürünleri tercih etmek zorunda. Kino’da glüten olmadığı gibi onu popüler yapan bir diğer özelliği de acıktırmaması. Bu konuda açıklama yapan Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Başkan Yardımcısı Ogün Kurt “bizim ürünümüz zayıflatıyor demiyorum. Ama acıktırmıyor. Ve külo aldırmıyor. En az 4 saat acıkmıyorsunuz” ifadesine yer veriyor. İş böyle olunca Kinoa diyet yapanların da favori yiyeceklerinin arasında yer alıyor.

Ben denedim ve tadını sevdim. Bize o gün ikram edilen salata çeşidiydi. Tadı aynı kısırı anımsattı. Ama dediğim gibi bir çok çeşidini yapabilirsiniz. Sadece tohumu yoğurdun içerisine karıştırıp yiyen bile var.

Bir diğer paylaşmak istediğim önemli konuda üretim. Ürünün reklamının çok fazla olmamasının nedeni Türkiye’de az üretiliyor olması. Dışardan ithal edildiğinde ise üzerine hem maliyet biniyor hem de bozulmaması adına bir çok madde.

Türkiye’de üretim artarsa eğer üretici için önemli bir kazanç kapısı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda alternatif ürün düşünenler için tam bir fırsat ekim koşulları ve üretimi çok daha zahmetsiz.

Siyasilerinde bu işe girdiğini hesap edersek Mustafa Şentop’un dışında aldığım duyumlara göre yakın zamanda ileri gelmiş iş adamları ve  önemli siyasetçilerde yakın zamanda Kinoa yetiştiriciliği işine girmeyi planlıyorlarmış. 

Bunlarda ne demek oluyor…. Demek ki arkasında güvenle durulacak ve gelecek vaat eden bir ürün. Kinoa ile ilgili size kısa birkaç internet bilgisi paylaşayım;

. “Güney Amerika'daki And Dağları'nda yetişen bir bitkidir. Asırlar öncesi bölgenin yerli halkı İnka uygarlığının en önemli besin kaynağı olan bu mütevazı bitki, besin değeri keşfedilince son yıllarda çok popüler olmuştur. NASA uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kinoa kullanmış, Birleşmiş Milletler 2013 yılını "Kinoa Yılı" ilan etmiştir. Kinoa Yüksek Oranda Protein ve Tüm Temel Amino Kinoanın yağ oranı düşüktür. Besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besindir. Bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubundakilere uygun bir besindir. Yüksek protein içeriğiyle vejetaryen ve veganlar için çok değerli bir alternatif besindir. Kinoanın protein yapısı buğdaydaki gibi gluten içermediği için çölyaklılar da rahatça tüketebilir. Tüm bu özellikleri sebebiyle kinoa dünyada tüketicilerin rağbet gösterdiği bir ürün olmuştur.”

Sizin için internetten bu bilgileri araştırdım ve paylaştım sizler daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız www.yilmazlaragro.com adresinden merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

En kötü ihtimalle en yakın kino satan bir tarım marketine uğrayın ve ilk deneme pişimini yapın. Şimdiden afiyet olsun.

Sevgi ve saygılarımla  

Cemile LİMAN

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi