Bu İçeriği Paylaş
23 Mart 2016 Çarşamba

BİR İNSANI İNSAN YAPAN NE?

Yazar: 
ALİ TOPAL 

Yazar Hakkında: 


 Bir insanı insan yapan nedir? Sözleri, davranışları, kullandığı araba, oturduğu ev veya bir hata yüzünden başladığı maddeler mi? Hayır hiç biri değil. Bu bana göre bir yargı ancak sizlere göre farklı nedenler olabilir. Bana göre insanı insan yapan duygularıdır. Neden mi duyguları dedim açıklayayım sizlere.  

İnsan yaptığı işler sonrasında çıkardığı başarılarının ödülü olarak kendinde bir duygu bulutu hisseder. O duygu bulutu sayesinde daha iyisini büyük bir heyecanla yapmak ister. Bu duygu “MUTLULUK”. 

İnsan sevince kalbinde bir kıpraşma olur. Kalbinde heyecan meleklerinin uçtuğunu hisseder. Bu duygu sayesinde mutluluğu tadar. Bu duygu “AŞK”. 

İnsan aşkı bittiğinde kalbi kırılır. Sadece aşkı bittiğinde değil. Çok değer verdiği birini kaybettiğinde tadar bu duyguyu ama yinede hayatımızın olmazsa olmaz duygularından. “HÜZÜN ve MUTSUZLUK”. 

Ve daha nitelendirilemeyen birçok duygu var hayatımızda; Korku, Şaşkınlık, Şüphe, Neşe ve daha fazlası. Peki! İlk başta ki paragrafı hatırlıyor musunuz? Genel bir değerlendirme yaparsak eğer insan seçtiği arkadaş ortamına göre eğer arkadaşları madde kullanıyorsa hüzünlü ve mutsuz olduğu bir anda ona destek çıkan arkadaşlardan çok onu kendilerine benzetmeye çalışan arkadaşları yüzünden başlar ve genelde “Bir ilaç iç rahatlarsın” gibi sözlerle veya “Bir kereden bir şey olmaz” gibi laflarla kandırırlar. İnsanların çoğu başarısını mal varlığı ile göstermekten mutlu oldukları için altında son model bir araba veya yepyeni büyük bir ev alarak göstermeye çalışırlar. Diyeceksiniz ki bana peki insanı insan yapan duygularıysa ve bu duygulardan kaynaklı olarak bunlar sonuçlanıyorsa bunlar insanı insan yapmaz mı? Evet, yapmaz neden mi? Fakir bir insanda mutlu olabilir zengin bir insanda fakir bir insan mutluluğunu başarısını mal varlığı ile değil kalbiyle saf tertemiz duygularıyla da gösterebilir. 

 

 

 

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi