Bu İçeriği Paylaş
10 Mart 2017 Cuma

MANYETİZM VE İPSALA

Yazar: 
BİR DELİNİN NOT DEFTERİ  

Yazar Hakkında: 


 Gazetemiz Köşe Yazarı Hakan Durak, yazdığı bir yazı ile İpsala ile ilgili görüş ve düşüncelerini okurlarımızla paylaştı.

“MANYETİZM VE İPSALA” başlıklı yazısı ile İpsala’yla ilgili görüş ve düşüncelerini aktaran yazarımız Hakan Durak’ın yazısı şöyle:

“Günümüzde telkin yolu ile kitlelere ulaşmak "çağrışım ve imaj yaratma metodu" kullanılarak gerçekleştiriliyor. Marka ve şirket algıları yada algı yaratılması istenilen alan ôzel tekniklerle bilinçaltına rahatça yerleştiriliyor.

Kişilerin, ünvanların, kurumların bazı sözcük ve objelerle ilişkilendirilerek ön plana çıkarılması ve şekillendirilmesi bir başka tanımla MANYETİZM! Özü itibariyle nesneler ve sözcükler yolu ile bilinçaltını deşifre eden yada şekillendiren psikodinamik pazarlama...

Gelelim bu uzunca girişten sonra asıl konumuza!

Birkaç yıl öncesine kadar düzenli aralıklarla ve özlemle gelirdim Trakyanın bu şirin sınır kasabasına. Sokaklarında hayata dair her duygunun aktığı, caddelerinde hayat olan, kahvelerinde gülen yüzlerin, neşeli insanların, sofralarında alınteri ve bereket olan o mutlu kasabaya... Ama artık yavaş yavaş elimi çekiyorum istemeden. Zira sokaklar boşalıyor, sessiz bir hüzün çöküyor İpsalaya... Sosyoekonomik, "PARA" psikolojik bir yalnızlık duygusu sarmış bu güzel vatan toprağını. Değerli okurum bu satırları okurken tırnak içinde büyük harflerle yazdığım "PARA" psikolojinin parası işte en büyük gerçeğiniz. Yani MANYETİZM!!!Bu güzel vatan toprağı bölümünde kullandığım VATAN TOPRAĞI sözcükleri ile bir çoğunuzun kalplerinde PARA kelimesi ile de zihinlerinizde yer aldım bile...

Gelelim tekrar asıl konumuza...Sosyal hayata dair ihtiyaç duyulan birçok kavram yine size fazla görülmüş. Gelen yerel yönetim (Sayın Belediye başkanı kızmasın gücenmesin bana)renksiz, ıssız, sessiz ve ışıksız bir İpsala yaratmış. Kahveler boş, işyerleri ölüm sessizliği içinde sonlarını bekliyor. İpsala ekonomisi dibe vurmuş zira 75 kuruşluk çayı bile ısmarlayamaz olmuşlar. Öyle ya eskiden gelen bendenize "İSTANBULLU DAMAT HAKAN"a sofralar kurardı İPSALALI. Köylü ekip biçemez olmuş. Eksede değerini alamaz olmuş tüccar kılıklı spekülatörlere yem olmuş! Türkiye'yi doyuran çeltik tarlaları(Burada da MANYETİZM var)aç kurtların iki dudağı arasında kaderine terk edilmiş. Köylünün yüzü solmuş, gülen gözler ağlar olmuştu bu gelişimde. İpsalanın sokakları gibiydi bu sefer insanlar. Toz içinde, vıcık vıcık çamur içinde de benip duruyordu o güzel ruhlar, bedenler!

Çok net hatırlıyorum... Kızılay evlerindeki 2 göz odaya ayakkabılarımı çıkarmadan girerdim. Kirletmeden! Oysa şimdi ne mümkün... İpsalaya hizmet diye eski asfalt atıklarını serpmişler sokaklara... Bunun kelime anlamı değeriniz budur. Eski asfalt atığı...Birde meydana bir saat kulesi dikmişler...İyi harç karmışlar, yorulmuş bayağı ter dökmüşler sizin için. Eskiden fakirdik! İnsanlar zaman mekan ilişkisini kursunlar diye yapılırdı saat kuleleri. Öyle ya her bilekte saat yoktu. Oysa şimdi bileği bırak cep telefonları bizden akıllı. Birde eskiden bir estetik tutkusu, sanata ve sanatçıya saygı vardı. FAZIL SAY gibi bir büyük sanatçıyı MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATINDAN çıkaranlar SAAT KULESİ dikince komik oluyor. Büyük hizmet bravo! Peki sinema, tiyatro, resim heykel sergisi, müzik dinletileri için salon, park....Yasak hemşerim yasak...Sanata dair herşey yasak... Ama hak yemeyelim. Kasaba girişine SUR GÖRÜNÜMLÜ birşey! yapılıyor. Kale gibi sağlam İpsala! İŞTE MANYETİZM...Yeni OSMANLICIK oynayanların algı operasyonları...Marka algısının olmadığı bir İpsala, göç veren İpsala, hayallerini başka yerlerde arayan genç İpsala... Yazık çok yazık!

Tekrar başa dönelim! Algı yönetimi dedik ya, MANYETİZM dedik ya! İşte bu.1 saat kulesi birde sur görünümlü kasaba girişi. Atatürk ve Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştırılan, bilime, sanata, teknolojiye, sosyal yaşamın olmazsa olmazlarına uzak bir İpsala. Yazık, çok yazık...

Değerli İpsalalı dostlarım. Bu gelişimde sokaklar iyice boşalmıştı. Terk edilmiş bir kasaba görüntüsü iliklerine kadar işlemişti İpsalanın sokaklarına. Bir yalnızlık vardı bir hüzün vardı. Umutsuz yüzler, kamburu çıkmış bedenler vardı. Çok üzüldüm. Kime dokunsam bin ahhh işittim. Umudunu yaşama sevincini kaybetmiş insanlar gördüm! Çok acı hikayeler dinledim. Kalbim kanadı, gözlerim isyan etti, kirpiklerimden yaşlar süzülürken kan ağladı içim! Lütfen değerlerinize sahip çıkın. Başka İpsala yok. İlk adımı da referandumda HAYIR diyerek atın. İnanın gerisi gelecek. Beni sorarsanız ayakkabılarımdaki çamurları temizleyerek başladım yeni güne. Ayaklar temiz olsun. Beyinlere de mutlaka gelir sıra!

SAYGI DOLU SEVGİLERİMLE... HAKAN DURAK

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi