Bu İçeriği Paylaş
20 Haziran 2016 Pazartesi

ÇALIŞMADAN NASIL TECRÜBE KAZANILIR

Yazar: 
İLKAY DENİZ DİNÇER 

Yazar Hakkında: 


 Yok böyle bir şey tabi ki . Ama ne zaman bir iş başvurusu yapsanız karşınıza ilk çıkan şey; Tecrübe ..

Genç neslin vasıflı olarak iş bulma imkanı git gide azaldı . Yüksek okul ya lisans mezunu pırıl pırıl gençler sırf tecrübeleri yok diye iş bulamıyorlar . Ya torpiliniz olacak tanıdık bir yer vs ya da şansınız varsa staj yapıp, staj bitiminde aynı iş yerinde devam edeceksiniz . Bu da sürekli olan bir durum değil .

Gençler artık boşta kalmamak için alanları dışında işlerde çalışmaya başlıyorlar . Onca yıl vermiş oldukları emekleri ‘ iş sahalarının azlığı ve tecrübesizlik ‘ gibi nedenlerle boşa gidiyor . Bu gençlere fırsat verilmezse , çalışma ya da öğrenme alanı sağlanmazsa nasıl tecrübe kazanacaklar .. İşverenlere de haksız diyemiyoruz . Ülkemiz de piyasalar durgun . İş olanakları git gide azalıyor ve haklı olarak tecrübe arıyor işverenler . Ama gençliğin önünü açacak fırsatları sunmuyorlar ve oluşturmuyorlar . Zaten eski çalışan değilse 40 yaşın üzerinde insan da çalıştırmıyorlar . Eee ne olacak bu tecrübe . Her fırsatta ‘Gençlik gelecektir’ vs gibi söylemleri kullanırken bunu neden düşünmüyorsunuz ..

Konuyu birazda kendime doğru çevireyim . Dış ticaret bölümünden mezun oldum ve hala boştayım . Bizim bölümde İngilizce biraz daha önemli . Ne zaman bir başvuruya gitsem önce tecrübe, sonra yabancı dil en son askerlik durumunu soruyorlar . Neredeyse komple kapalı önümüz . Staj yaptığım yer de eleman ihtiyacı olmadığı için stajdan sonra iş vermedi .

Kısaca durum böyle iken tecrübe aramak yerine gençleri alanları üzerinde yetiştirip hem iş sahibi yapmak hem daha pratik, daha seri , hızlı çözüm üretebilen , durmak bilmeyen teknoloji ve sosyal medyayı iyi bilen geçleri iş sahibi yapmak daha mantıklı, daha güzel bir şey değil mi .. Neden ben dış ticaret bitirmişken bu alanda ilerlemek isterken bu takıntılar yüzünden gidip kasiyerlik, reyon görevlisi vs vs gibi işler yapayım ki . Bu dediğim de kesinlikle yanlış anlaşılmasın . Hiçbir iş ve emek küçümsenemez . Artık gençlerin önünü bir şekilde açın ..

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi