Bu İçeriği Paylaş
6 Ekim 2017 Cuma

Mucit abla İpsala’da 92 kiloyu nefesi ile havaya kaldırdı

MUCİT ABLA İPSALA’YA GELDİ


 Türkiye’yi karış karış gezerek çocuklara bilimi sevdiren Mucit Abla lakaplı Elçin Yalçıneli "Küçük Mucitler Gösterisi" ni İpsala’da sergiledi.

İlk deneyinde ses tellerinin nasıl sese dönüştüğünü eğlenceli bir şekilde anlatan Mucit abla bir kazak ipinden kedi, köpek, ördek, aslan gibi çeşitli hayvan sesleri çıkartarak gösterdi. Daha sonra gösterinin en ilgi odağı deneyi olan 92 kiloluk bir öğretmeni nefesi ile bir karış havaya kaldırdı. Burada havanın sıkışması sonucu kaldırım gücünü öğrencilere öğretti. Son gösterisinde bir pet şişeyi roket yaptı. Gösterileri ilgi ile izleyen öğrencilere aynı zamanda fizik ve fen soruları yönelten Mucit abla gösterilerine öğrencileri de ortak ederek birlikte deney yapmalarını sağladı.

İpsala’ya Valilik ve Milli Eğitimin daveti üzerine geldiğini söyleyen Mucit Abla gösterisinde ilk ve ortaokullardaki öğrencilere bilimi sevdirmek amaçlı çocuk yaşlarda icatlar çıkarılabileceğini göstermek, küçük malzemelerle büyük işler başarabileceklerini bunu da eğlenceli bir şekilde yapabileceklerini anlattığını ifade ederek gazetemizin muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Ben mucit abla yaklaşık 9 yıldır Türkiye’yi dolaşıyorum. 74 il 450 ilçe 100’den fazla köyde çalışmalar yaptım. Bir milyon çocuk ile çalıştım. Benim amacım çocuklara bilimi sevdirmek. Laboratuvar olmadan buldukları her şeyle her yerde deney yapmalarını sağlamak. Bu işe nasıl başladım dersek; 2002 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bir haberini okumuştum. ‘İstanbul’da deney yapılamıyor ‘diye.  O haber üzerine çocuklar neden deney yapamıyoru düşündüm. Ardından bunun üzerine çalışmalar yaptım.  Laboratuvarın yetersiz geldiğini kullanılamadığını öğrendim. Bunu nasıl çözerim dedim bunu da her şeyi deney yaparak çözerim dedim.  Üzerinde çalıştım 9 yıldır da Türkiye’de bayağı bir çocuk bu programdan faydalandı. Hatta bazı yerlerde bilim şenliği düzenleyen okullar olduğunu bizden sonra öğrendim. Bilim noktasında ülkede çok ciddi katkılarımın olacağını iler ki aşamalarda düşünüyorum” diye konuştu.

Programın sonunda Mucit Abla’ya isminin yazılı olduğu İpsala Pirinci hediye eden İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin, “ilçedeki ilk ve ortaokul öğrencilerine; bilimi sevdirmek, icat ve buluş yapmalarını teşvik etmek amacıyla “küçük mucitler bilim gösterisinin öğrencilerimize sunulmasını sağlayan Kaymakamımız Sayın Ali Uysal ile öğrencilerimize bu güzel bilim gösterisini sunan Mucit Abla Sayın Elçin Yalçıneli’ne teşekkür ederim” dedi.

 

 
Bu içerik 858 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi