Bu İçeriği Paylaş
9 Ağustos 2017 Çarşamba

Budak, “Siyasette tam bir ustalık dönemi yaşamadığımı düşünüyorum”

Budak, “Siyasette tam bir ustalık dönemi yaşamadığımı düşünüyorum”


 22. ve 23. dönem Edirne Milletvekili olan ve şu anda da Tarım Bakanı danışmanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Necdet Budak bölge ziyareti için geldiği İpsala’da gazetemizi de ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

Bazı toplantı ve etkinliklere katılmak üzere bölgeye geldiklerini ifade eden Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın danışmanı ve 22. ve 23. Dönem Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak bölge ziyaretlerinin özel bir amacının olmadığını belirterek hem dostları ile görüşmek hem de halkla bir araya gelmek üzere ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Arkadaşları, akrabaları, dostlarıyla sohbet ettiğini belirten budak Liseyi İpsala’da okuduğunu ve burada arkadaşlarının, dostlarının olduğunu söyleyerek onları ziyaret ettiğini özel bir formatla dolaşmadığını ifade etti.

“Bu bölge insanının sağcısı da solcusu da bana sahip çıktı”

Son dönemlerde milletvekilliği ile ilgili başvurusu olmadığını kaydeden Budak, “2011 yılında başvurmuştum. Genel merkez o dönemde farklı bir tasarrufta bulundu. Şu anda politikayı yakından takip ediyorum. Bölgedeki projeleri yakından takip ediyorum. Ama samimiyetle şunu söyleyebilirim. Siyasette bir çıraklık dönemi yaşadık. Bir kalfalık dönemi yaşadık ama tam bir ustalık dönemi de yaşamadığımı düşünüyorum. Ama siyaset yapmayı da çok istiyorum. Çünkü benim için bu bölge insanının sağcısı da solcusu da bana sahip çıktı. Bu bölgenin emekleri ile ben profesör oldum. Bu bölgedeki insanların emekleri ile bir dönem CHP’den bir dönem AK Parti’den milletvekili seçildim. AK Parti’de iki dönem de MKYK’da görev aldım. Şu anda da AK Parti’de Genel Merkezinde de Cumhurbaşkanımızla da Başbakanımızla da diyalog içerisindeyim. Cumhurbaşkanımızın insiyatifi ile de Tarım Bakanımıza Bakan Danışmanı olarak resmi bir görevim var. Aynı zamanda da 7033 sayılı yasa çerçevesinde de dilekçe verdim ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapacağım.” Dedi.

“Hizmet etmenin küçüğü büyüğü yok”

Kendisi için hayatın anlamının; ülkesine ve özellikle de Trakya’ya, doğduğu büyüdüğü yere hizmet etmek olduğunu söyleyen Tarım Bakanı Danışmanı Necdet Budak “Bunun için siyasette olmam gerekiyorsa siyasette olmak isterim. Ama siyaset yapma imkanım yoksa da buraya hizmet etmenin farklı araçlarını da kullanmak isterim. Örneğin, milletvekili olmadığım bu süreçte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin bünyesinde olan Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda da bölgemizin tüm il ve ilçeleri için ekonomik kalkınma projeleri yürüttük. Hizmet etmenin küçüğü büyüğü yok. Bize güzel bir hayat deneyimi oldu. İpsala’da da Çeltik Üreticileri Birliği ve Hamzadere Birliği ile bir araya geldik. Yerel yönetimlerle bir araya geldik. Vatandaşlarla sokakta konuşuyorum.  Sosyal medyayı kullanmıyorum. Yerel basına da çok fazla demeç vermiyorum. İnsanlarımızla karşılıklı samimi sohbetler gerçekleştirmek hoşuma gidiyor.” Şeklinde konuştu.

“Üreticilerimizin başka arayışları var”

Bu bölgede barajlar yapıldığını ama hızla tamamlanması gerektiğinin altını çizen Budak “Vatandaşlarımız ve üreticilerimiz sorunları aktardılar. Örneğin bu bölgedeki çiftçilerimiz diyorlar ki; “bu sulama projeleri ile beraber neleri yetiştireceğiz? Yetiştirmek istediğimiz ürünlerden şeker pancarı burada havza bazlı destekleme modelinde yok. Tarım bakanlığı bunu desteklerse biz bunu ekmek istiyoruz.” Üreticilerimizin başka arayışları var. Bunları not etmek ve insanların içerisinde olmak benim zevk aldığım bir alan. “dedi.

Kendisinin çok fakirlikten geldiğini ifade eden Budak, Devletin; hem milletvekili olarak, hem öğretim üyesi olarak, hem başka imkanlarla, maddi manevi imkanlar sağladığını söyledi. Budak, kendisi gibi bu bölgede yetişmiş olan insanların bölgeden, vatandaştan, halktan herhangi bir anlamda bir talebi olmak yerine bu topraklardan ayrılmamaları, kopmamaları ve topluma birşeyler vermek için çabalamaları gerektiğinin altını çizerek, “o zaman bu toprakların bir çocuğu olarak hem Atatürk ilke ve inkılapları açısından, hem inancımız gereği, hem de bu ülkeyi seven milliyetçi insanlar olarak ancak o zaman bunları yerine getirmiş oluruz. Onun için de bu benim yaşam felsefem haline dönüştü.

“vatandaşlarla sohbet ettikçe ben daha fazla öğreniyorum”

Edirne’de 96 tane köy ve mahalle dolaştım. Şimdi de İpsala, Keşan ve Enez’de dolaşmaya başladım. STK’larla toplantılar gerçekleştiriyoruz. Buradaki aktivitelere fırsat buldukça katılmaya çalışıyorum. Yaklaşan çeltik hasadı ile ilgili üreticilerimizle sohbet ediyoruz, onların beklentilerini konuşuyoruz. Aslında vatandaşlarla sohbet ettikçe ben daha fazla öğreniyorum. Herşey kitapta değil. Ankara’lıların verdiği gözlükle bölgeye, Trakya’ya bakmak değil, buradaki vatandaşın dertleri ile dertleşerek vatandaşın gözlüğünden yaşadıklarına bakmak çok daha gerçekçi oluyor. Onun için kendime fırsat yaratarak bölgeyi sık sık ziyaret etmeye çalışıyorum.” Şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 706 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi