Bu İçeriği Paylaş
9 Ekim 2017 Pazartesi

ÇELTİK HARMANI MEVSİMLİK İŞÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

ÇELTİK HARMANI MEVSİMLİK İŞÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ


 Türkiye’nin pirinç ihtiyacının 3/1’ni tek başına karşılayan çeltik şehri İpsala’da harman mevsimi yaşanıyor. Çeltiklerin biçilmesinin ardından kurutulup çuvallanması ve depolanması sırasında insan gücüne ihtiyaç duyulması mevsimlik işçinin yüzünü güldürdü.  

Günlük yevmiye ile çalışan mevsimlik işçiler sezonuna göre kömür, çeltik, çıkarsa eşya taşımacılığı yapıyorlar. Çeltik harmanında 15 günlük işin kaldığını sonra tekrardan yeni bir iş çıkmasını bekleyeceklerini belirten sezon işçilerinin en büyük endişesi kapıya dayanan kış.

İlçede istihdamı karşılayacak bir fabrikanın olmamasından yakınan ve yaşları 20-21 ile 35 yaş arasında değişen mevsimlik işçilerin bir diğer sıkıntısı da İş Kurun dez avantajlı işçi alımlarında 35 yaşın altında ki erkek işçilerin alınmayacağı şartına takılmaları.

 

 
Bu içerik 443 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Web Sayfamıza Nereden Ulaştınız?Sonuçlar
Diğer Anketler
Günün Diger Manşetleri
İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇTİ İPSALASPOR, YENİİMARET’İ 2-0’LA GEÇ.. Hafta sonu İpsala ilçe stadında oynanan maçta rakibi Yeniimaretspor’u Hüseyin K..
Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor… Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınla.. Atatürk Park Kafe 1881-193∞ Kadınlar Matinesi düzenliyor…..
BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET BAYRAKTAR’DAN FUARA DAVET.. Atam motosiklet kulübü İpsala temsilcisi Yılmaz Bayraktar, motosiklet ve bisikle..
Üye Bilgi